Pozwólmy sobie na szybką szczerość. Biznes odnoszący sukcesy jest czymś więcej niż wynagradzanie pieniędzmi Twojego czasu pracy.

W przeciwnym razie taki układ nazywamy pracą etatową w której  X godzinna harówka dla szefa, sprawia, że nigdy nie zyskasz prawdziwej wolności do robienia tego czego pragniesz. Dla kontrastu, biznes odnoszący sukcesy oszczędza Cię przed pracowaniem długie, nudne godziny i powstrzymuje przed zostaniem ich niewolnikiem.

To dlatego, że naprawdę dobry biznes realizuje/wypełnia wszystkie Twoje cele i marzenia, dzięki czemu praca nad nim jest również Twoja pasją. Taka firma daje Ci życie jakie zawsze chciałeś mieć, pozwoli zostawić Ci Twój „znak”, czy jak niektórzy mówią, dziedzictwo.

Pozwoli Ci na pracę tyle godzin ile sobie życzysz i pracę w miejscu, w którym aktualnie chcesz pracować. Robiąc rzeczy, które chcesz robić. Zarabiając takie kwoty jakie chciałeś zarabiać. Wszystko zależy w nim od Ciebie i nikogo innego.

Aby posiadać tego typu biznes kluczowym jest, abyś zrozumiał co jest niezbędne do stworzenia tego typu sukcesu dla siebie.

To jest temat który chcę Ci przybliżyć w tym artykule, korzystaj 🙂 :

Zasada czterech S

Sukces w biznesie oznaczą co innego dla każdego z nas.

Mimo to, jestem w stanie założyć się, że niezależnie od Twojej definicji sukcesu w biznesie, wizja jego osiągnięcia może być dla Ciebie dosyć mglista  Chciałbym podzielić się z Tobą moim przemyśleniem na temat tego co składa się na posiadanie świetnego biznesu. Główną charakterystykę dowolnego świetnego biznesu, niezależnie od tego jaki jest jego cel.

Amerykanie mówią, że każdy  świetny biznes składa się z  4s. To znaczy, że musi być:

  • Successfu – odnoszący sukcesy
  • Sustainable – stabilny
  • Scalable  – skalowalny
  • Sellable – oraz sprzedawalny

Poświećmy parę sekund i powiedzmy pokrótce co oznacza każda z tych cech.

 

Pierwsze kryterium dla dowolnego biznesu

Odnoszący sukcesy – oznacza nie mniej nie więcej tylko to, że Twój biznes jest zdolny do zarabiania pieniędzy.

To oczywiście jest pierwsze i najważniejsze kryterium każdego biznesu. Biznes musi być zdolny do opłacenia jednocześnie rachunków, zobowiązań i Ciebie, jako jego właściciela. Zalewanie firmy swoimi własnymi pieniędzmi, gdy nie jest w stanie zwrócić Ci ich  zpowrotem, to najszybszą droga do wypadnięcia z biznesu. W rzeczywistości „brak gotówki” jest największym pojedynczym powodem, dla którego firmy kończą marnie.

Dlatego warto sobie zapamiętać, że:

Każdy Sukces jest przemijający

Jako przedsiębiorca doświadczyłem niejednokrotnie jak biznes z dużego sukcesu może przejść na skraj bankructwa a następnie osiągać jeszcze większe sukcesy niż pierwotnie. Czy też tak miałeś? Tak się po prostu dzieje gdy prowadzisz swoją własna firmę. Jeżeli uda Ci się osiągnąć sukces biznesowy nie oznacza to, że masz jakąkolwiek gwarancję, że zawsze tak zostanie. To powód dla którego twoja firma musi również być….:

 

Stabilny… więc możesz pozostać w biznesie

Stabilna, oznacza, że twoja firma ma potencjał do bycia ciągle funkcjonującą niezależnie od aktualnie panujących warunków ekonomicznych.

Zwykłe zarabianie pieniędzy nie jest wystarczające. Dobry biznes powinien być zdolny do „Ciągłego” zarabiania pieniędzy.
Powiedzmy, że planujesz i projektujesz  dużą kampanię, która rozrusza twoją firmę.
Powiedzmy również, że sukces wniesie olbrzymi zastrzyk gotówki do firmy.
Jesteś w stanie utrzymać tą daną kampanie i  wciąż zarabiać tą samą ilość pieniędzy dzięki niej? Nie na długo. (Zawsze powtarzam, że kampanie są jak bonusy do biznesu, natomiast nie są biznesem samym w sobie. To bombki na choince). Twoja firma musi mieć zdolność do ciągłego zdobywania nowych klientów którzy od Ciebie kupią.

Aby to zrealizować potrzebny jest dobrze zorganizowany system pozyskiwania potencjalnie zainteresowanych osób z rynku, konwertowania ich w klientów i powracających klientów. Będziesz potrzebował również dobrze zorganizowanego systemu marketingu i lejka sprzedażowego, które działają automatyczne, bez Twojego udziału.

W momencie kiedy uda Ci się poprawić to w twoim biznesie możemy przejść do takiego przekonstruowania Twojego biznesu aby był….

Skalowalny… więc ciągle rośniesz

To znaczy, że jest strategicznie zaprojektowany do ciągłego wzrostu. Przez wzrost nie mam na myśli po prostu sprzedaży większej ilości produktów lub zarabiania większych pieniędzy. Skalowalność jest znacznie głębszym konceptem niż to.

Aby być skalowalnym, Twój biznes Twoja firma musi być zdolna do wzrostu generowanej wartości bez proporcjonalnego wzrostu w wysiłkach i pracy po Twojej stronie. Powinna stawać się zdolna do dwu, pięcio  i nawet dziesięciokrotnego wzrostu bez Twojej dziesięciokrotnie cięższej pracy potrzebnej, aby osiągnęła taki wynik. Większość przedsiebiorców przegapia ten punkt.

Żeby to osiągnąć musisz nieustannie śledzić dwa najważniejsze wskaźniki swojego biznesu:

  • Koszt pozyskania klienta
  • Customer lifetime value (wartość „życiową” klienta)

Co to oznacza:
Ile wydajesz na pozyskanie każdego z klientów i ile jest wart ten klient gdy już go pozyskasz (czy ROI z każdego klienta jest warte więcej niż koszt jego pozyskania? Jeśli tak, jesteś na właściwej drodze).

Finalnie, biznes odnoszący sukcesy powinien być….

 

Sprzedawalny… wiec możesz przejść na „emeryturę” jeśli tak zdecydujesz

Po udanym wdrożeniu wszystkiego co zostało powiedziane powyżej, Twój biznes staje się przysłowiowym, na prawdę wartościowym „towarem na rynku”. Mechanizmem zaprojektowanym by dać Ci życie jakiego pragnąłeś. By pomóc Ci osiągnąć cele jakie sobie postawiłeś gdy go tworzyłeś.

Tak na prawdę sprzedawalnosć nie jest  „obowiązkowa”. Jeśli jesteś typem właściciela, który pracuje w biznesie, który kocha robić lub lubisz styl życia który Ci dał, prawdopodobnie nie będziesz rozważał jego sprzedaży.

Pamiętaj jednak, że biznes gotowy do sprzedaży to taki, w którym na miejscu są wszystkie niezbędne procedury i strategie dzięki którym firma świetnie się rozwija bez udziału właściciela. Nawet jeśli nie chcesz sprzedawać swojej formy, powinieneś dążyć do osiągnięcia takiego etapu.

Najbogatsi przedsiębiorcy na świecie to ci, którzy sprzedają tego typu „dobra”. Którzy produkują maszyny generujące zyski – aktywa biznesowe – a potem wycofują się z nich i odsprzedają za gotówkę z góry i wieloletni przychodu z podziału zysków takiej firmy.

 

Nie trać z oczu tych 4 elementów sukcesu

4s – brzmią dosyć prosto, czyż nie? Prawda jest taka, że osiągniecie ich jest znaczącym wyzwaniem w większość wypadków. Zdecydowana większość przedsiebiorców nigdy nie osiąga wszystkich 4 punktów. Wielu ledwo osiąga pierwsze dwa.
Wielu aspirujących biznesmenów może dokonać kilku sprzedaży i myśleć, że mają biznes. Ale tylko kilku rozumie, czy w ogóle jest świadoma krytycznego znaczenia pozostałych trzech. A nawet jeśli są, nie maja najmniejszego pojęcia jak je osiągnąć w swoich biznesach oraz jak zaprojektować i wdrożyć realistyczny model biznesowy, który będzie wspierał prawdziwy sukces biznesowy.

Możesz mieć wszystkie umiejętności biznesowe, których potrzebować by być najlepszym przedsiębiorcom jakim możesz się stać. Ale finalnie potrzebujesz znacznie więcej niż tylko to.

Potrzebujesz procesu – systemu krok po kroku, metody, która poprowadzi Cię  ścieżką do sukcesu.
To proces, który badam dogłębnie od kliku lat.
W następnym artykule dam Ci konkretne części z których składa się taki proces, tak abyś w łatwy sposób mógł zastosować je u siebie.

 

Na ten moment zachęcam Cię abyś zerknął na swój biznes i odpowiedział na pytania:

  • Czy Twój biznes już w tej chwili generuje wystarczającą ilość gotówki aby się utrzymać?
  • Czy zaprojektowałeś swój biznes tak aby rósł bez Ciebie a może nawet Cię przeżył?
  • Jeśli nie, to dlaczego nie?

Znajdź trochę czasu i rozważ to dokładnie. W kolejnych częściach będziemy dokładnie omawiać ten proces aby Ci pomóc.
Zachęcam do zostawienia odpowiedzi w komentarzu poniżej. Jestem bardzo ciekaw jak to u was wygląda!