Koniec roku 2012 i początek kolejnego zachęcają do refleksji nad minionymi sukcesami i porażkami

Jakie było twoje największe osiągnięcie?

Jaka była twoja największa porażka?

Jakie wydarzenie miało na Ciebie największy wpływ?

i tak dalej…

Zamiast skupiać się na tym, co dobrego i złego wydarzyło się w ostatnim roku pomyślałem, że zabawniej będzie robiąc „mały myk”, jeżeli chodzi o tegoroczne cele biznesowe i pokazać Ci jak mimochodem stworzyć plan marketingowy na nowy rok.

 

 A więc o to sposób na przegląd twojego marketingu z 2012 i 8 prostych kroków do zarabiania większej ilości pieniędzy w  roku 2013:

 

Zdobądź kawałek papieru i odpowiedz dokładnie na poniższe pytania.

 

Step 1

Spójrz dokładnie na swoją sprzedaż z 2012 roku. Zapisz twój wolumen sprzedaży w każdym z minionych 12 miesięcy. Który miesiąc był najlepszy? Dlaczego? Na przykład, może zorganizowałeś w nim jakiś event albo wypuściłeś na rynek nowy produkt / usługę? Może zrobiłeś jakąś kampanie, która była odpowiedzialna za pik w sprzedaży? Przemyślenie tej kwestii może podsunąć Ci kilka pomysłów i wskazówek na temat działań, które może być warto powtórzyć w tym roku.

 

Step 2

Jakie były Twoje 3 najważniejsze inicjatywy marketingowe zeszłego roku? Czemu były tak ważne? U nas jedną z najważniejszych inicjatyw była zmiana relacji z naszymi wybranymi klientami z biznesowych na przyjacielskie albo wręcz rodzinne. Bez nich nasz biznes nie mógłby odnosić takich sukcesów jak obecnie, nikt nie kupowałby naszych produktów i rozwiązań oraz nie dawał takiej radości z pracy.

 

Step 3

Jakie były 3 najlepsze wyniki Twoich kampanii marketingowych w 2012? Może wypuściłeś na rynek produkt, który wygenerował 20% przychodów lub wdrożyłeś z sukcesem lejek sprzedażowy dla nowego źródła konwertowania potencjalnych klientów w klientów?

 

Step 4

Co było Twoją największą marketingową porażką w zeszłym roku? Czego się z niej nauczyłeś? Marketing nigdy nie jest czystym, 100% sukcesem, jednak, gdy testujesz  i próbujesz wdrożyć nowe rzeczy, możesz sprawić, że następnym razem odniosą one lepsze wyniki. Pomyśl o niepowodzeniach marketingowych w 2012 roku i wnioskach jakie z tego wyciągnąłeś, z których możesz skorzystać w nadchodzących miesiącach.

 

Step 5

Jakie są trzy techniki lub strategie marketingowe, których użyłeś w minionym roku, które miały największy wpływ na Twój główny biznes? Może użyłeś marketing bezpośredniego albo wdrożyłeś system generowania poleceń lub skorzystałeś z innych rozwiązania? Zapisz na kartce z jakich strategii świadomie  skorzystałeś i jakie miały one wpływ na Twój biznes.

 

Step 6

Jakie rzeczy chcesz osiągnąć dzięki marketingowi w 2013 roku? Czy chcesz zdobyć więcej lepszych jakościowo leadów? Zwiększyć swoją sprzedaż lub zbudować społeczność wokół marki? Chcesz być zdolnym do podniesienia cen niektórych produktów bez podnoszenia oporu klienta? Stworzyć stabilny strumień nowych klientów? Zmniejszyć swój cykl sprzedażowy? Określ dokładnie czego chcesz dokonać, to pomoże Ci określić gdzie powinieneś skoncentrować swoje wysiłki i zrobić użytek z czasu, pieniędzy i zasobów.

 

Step 7

Jaki system, który już posiadasz w swoim marketingu powinieneś poprawić lub zmienić? Jak i dlaczego? Czasem mamy już wdrożony jakiś system marketingowy, który wystarczy lekko poprawić by sprawnie działał. Dla przykładu, może korzystasz z jakiegoś listu sprzedażowego lub sekwencji maili, które nie sprawdzają się tak dobrze jakby mogły lub powinny. Być może Twoja strona WWW potrzebuje odświeżenia albo zmieniły się jej cele biznesowe?

 

Step 8

Opisz, co Twój marketing powinien być zdolny osiągnąć dla Ciebie w przyszłości. Jakiego systemu marketingowego potrzebujesz albo co musisz zrobić aby osiągać efektywniej nowe cele biznesowe. Dla przykładu, możesz powiedzieć….

  • Chciałbym mieć wdrożony taki marketing, który przyciągnie bogatych klientów, lubiących mój produkt i usługi, w  sposób, który sprawi, że nie będę musiał samodzielnie ich ścigać.”
  • albo ” Mój marketing będzie zmieniał moich klientów w oddanych fanów marki, którzy powiedzą innym o moich produktach albo usługach, w ten sposób znajdę klientów, którzy chętnie kupią produkty premium bez zbędnego oporu.”
  • lub ” Miejsca na moje warsztaty / konferencje będą zapełniać się łatwo i szybko. Kiedy wypuszczę na rynek nowy produkt lub usługę, sprzedam ją za minimum 500tys zł mojej bazie kontaktowej.”

 

Następnym krokiem będzie przemyślenie jakiej wiedzy potrzebujesz aby Twój plan zmian w marketingu stał się rzeczywistością. Być może musisz wziąć udział w jakimś szkoleniu na temat pisania skutecznych ofert sprzedażowych lub skontaktować się z nami w sprawie wdrożenia programu partnerskiego.

Poświęć parę minut na Twój zeszłoroczny marketing. To sprawi, że będzie Ci łatwiej zaplanować sukces w 2013 roku. Dodatkowo łatwiej będzie Ci również podjąć decyzje na temat wiedzy, której potrzebujesz aby zrealizować swoje cele na kolejne 12 miesięcy. Przy okazji gratuluje stworzenia „całkiem przy okazji” zarysu planu marketingowego dla Twojej działalności 😉

 

Sukcesów,

Marcin Sobociński