Przez ostatnie 50 lat przeprowadzono dosłownie setki badań dotyczących kluczowych czynników odpowiedzialnych za sukces biznesu, menadżera i przedsiębiorcy.  Tak na prawdę nie trzeba wiele, aby uniknąć większości przykrych sytuacji na których uczyli się ludzie podobni Tobie. Wystarczy przestrzegać określonych i niby oczywistych reguł, o których nie pamiętamy na co dzień (bo są tak oczywiste).

 

Oto moja propozycja wybranych zagadnień odpowiedzialnych w największym stopniu za sukces (i porażki) w biznesie:

1. Jasność

Wg wielu czołowych ekspertów biznesu to podstawowa cecha odpowiedzialna w największym stopniu za sukces przedsiębiorcy. Musisz doskonale wiedzieć czego chcesz, co starasz się osiągnąć, swoim działaniem oraz działaniem swojego biznesu. Potrzebujesz jasnych, spisanych celów biznesowych oraz planu dotyczącego ich realizacji. Pamiętaj, że „Ty jesteś swoim biznesem”. Każdy biznes jest lustrzanym odbiciem swojego właściciela.

Jeśli dbasz o ciągły rozwój osobisty, twój biznes również się rozwija. Jeżeli wiesz jakie są cele, kim jesteś, co chcesz osiągnąć twój biznes również będzie miał poczucie kierunku. Dlatego musisz doskonale wiedzieć, kim jesteś i czego chcesz. Potrzebujesz sprecyzowanych, zapisanych celów i planów dotyczących każdego obszaru życia.

Rozpocznij od wartości:

  • W co wierzysz i za czym się opowiadasz?
  • Co jest najważniejsze w twoim życiu?
  • O co byś walczył?
  • Na czym ci naprawdę zależy?

Słyszałem kiedyś takie powiedzenie : „Dopóki dokładnie nie wiesz, co byś zrobił, gdyby została ci jedna godzina życia, nie jesteś przygotowany, by żyć”. Jaką masz wizję siebie i swojej przyszłości?

  • Jaką masz wizję rodziny i finansów?
  • Jaką masz wizję kariery i firmy?

Peter Drucker napisał kiedyś: „Nawet jeżeli zaczynasz biznes na kuchennym stole, musisz mieć wizję zostania światowym liderem w swojej specjalności; w przeciwnym wypadku  prawdopodobnie nigdy nie odniesiesz sukcesu”.

  • Jaka jest misja twojej firmy?
  • Co chcesz osiągnąć dla swoich klientów?
  • W jaki sposób zamierzasz polepszyć życie i pracę ludzi, którym będziesz sprzedawał produkty i usługi?

Potrzebujesz jasnej wizji i inspirującej misji, by motywować siebie i innych do ciężkiej pracy niezbędnej do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

  • Z jakiego powodu prowadzisz  interesy?
  • Po co wstajesz co dzień rano?
  • Jaki masz powód, żeby pracować?
  • I najważniejsze pytanie: „Co naprawdę zamierzasz zrobić ze swoim życiem?”.

Na koniec, jakie są twoje cele?

  • Co chcesz osiągnąć, jeżeli chodzi o finanse?
  • Jakie masz plany związane z życiem rodzinnym i ze zdrowiem?
  • Co chcesz zmienić w życiu innych?
  • I ostanie pytanie, moje ulubione: „O czym śmiałbyś marzyć, gdybyś wiedział, że musi ci się udać?”

Im bardziej klarownie będziesz umiał odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące tych kwestii – twoich wartości, wizji, misji, powodów i celów – tym większe będzie prawdopodobieństwo, że osiągniesz w życiu coś wspaniałego.

 

2. Umiejętności

Musisz być na prawdę dobry w tym co robisz – to wymóg każdego trwałego sukcesu.  jak mówi Brian Tracy „Musisz być zdeterminowany, by znaleźć się wśród 10% najlepszych w swojej branży„. Postaw sobie za cel jak najlepsze  wykonywanie swoich zadań zawodowych / biznesowych. Musisz byc gotowy podpisać sie nazwiskiem pod każdym działaniem które wykonujesz Ty lub twoja firma, każdym produktem, usługą i pracownikiem.

Według Jima Collinsa, autora Od dobrego do wielkiego, by osiągnąć sukces w biznesie, musisz znaleźć obszar dla siebie, który spełnia trzy poniższe warunki:

[list style=”arrow” color=”green”]
  • Po pierwsze, musi to być coś, co jest twoją pasją, coś, co cię interesuje i co lubisz robić.
  • Po drugie, musisz być w tym lepszy niż pozostałe 90% ludzi zajmujących się tym samym.
  • Po trzecie, muszą to być produkty lub usługi, które przynoszą zysk i pozwalają osiągnąć cele finansowe.

Eksperci Harvard Business School jednogłośnie twierdzą, że najcenniejszym majątkiem firmy jest jej reputacja, czyli – „to, jak widzą nas klienci”.

Zdobywamy ją przede wszystkim dzięki jakości produktów i usług oraz dzięki jakości ludzi, którzy je wytwarzają i oferują oraz kontaktują się z naszymi klientami.

 

3. Wąskie gardła

Między tobą a celem zawsze znajdują się jakieś przeszkody, czynniki ograniczające czy „wąskie gardła”. Szalenie istotną umiejętnością jest zdolność do identyfikowania czynników, które w największym stopniu wpływają na szybkość realizacji celów biznesowych.

Swoją drogą, jedną z najskuteczniejszych metodyk biznesowych jakiej się nauczyłem jest „Teoria Ograniczeń”, rekomenduje zapoznanie się z nią każdemu przedsiębiorcy poważnie podchodzącemu do swoich działań. Kolejna, prostsza zasada Pareto (słynne 80/20) odnosi się także do czynników ograniczających twój rozwój biznesowy / zawodowy. Ponad 80% powodów odpowiedzialnych za to, że nie osiągasz celu tak szybko, jak byś chciał, znajduje się w tobie – to twoje przekonania, nawyki, działania lub brak działań. Jedynie 20% powodów to okoliczności zewnętrzne lub inni ludzie.

Regularnie zadawaj sobie pytania:

  1. Co Cię aktualnie ogranicza w realizacji XYZ?
  2. Co Cię powstrzymuje od XYZ?
  3. Co w największym stopniu wpływa na szybkość realizacji celu XYZ?
  4. Co możesz natychmiast zrobić, by zminimalizować skutki najważniejszego ograniczenia?

Jest to często klucz do szybkiego postępu.

 

4. Innowacyjność i kreatywność

Innowacja jest jedną z podstawowych cech gwarantujących sukces w biznesie. Jest to zdolność tworzenia lepszych, szybszych, efektywniejszych rozwiązań problemów klientów, których obsługujesz. Kreatywność to nie cecha charakteru czy umiejętność. Nie ma osób pozbawionych kreatywności. Czasem po prostu trzeba się na nią otworzyć zmuszając się do myślenia w kategoriach  rozwiązywania problemów, usuwania przeszkód czy poprawiania czegoś. Co ważne, Twój mózg nie jest w stanie wyobrazić sobie czegoś czego nie zna. Dlatego tak ważne jest czytanie książek i ciągły rozwój.

Istotę kreatywności tworzy  umiejętność radzenia sobie z nieuchronnymi problemami i trudnościami pojawiającymi się w trakcie prowadzenia firmy. Colin Powell. powiedział kiedyś, że „Przywództwo jest umiejętnością rozwiązywania problemów”. Twoją wartość jako przedsiębiorce,  definiuje twoja umiejętność radzenia sobie z problemami i rozwiązywania ich. Co ważne: nie osiągnięty cel jest tylko nie rozwiązanym problemem, niczym więcej.

Sposobem na osiągnięcie sukcesu jest koncentrowanie się na rozwiązaniu, a nie na problemie. Poświęcenie uwagi temu, co ma być zrobione a nie temu, co się stało i kogo należy za to winić. Skoncentruj całą swoją uwagę na przezwyciężaniu wszystkiego, co nie pozwala ci osiągnąć takiego poziomu sprzedaży i rentowności, jaki jest niezbędny, by zbudować efektywną firmę. Im więcej będziesz myślał o rozwiązaniach, tym więcej ich znajdziesz.

 

5. Koncentracja

Bardzo ważna dla osiągnięcia dowolnego celu, a tym bardziej jakiegokolwiek sukcesu,  jest koncentracja na najważniejszym działaniu i praca nad nim dopóki nie zostanie zakończone.

Obecnie na wyciągniecie ręki mamy mnóstwo „rozpraszaczy”, czyli rzeczy, które mogą stać się wygodna wymówka aby nie robić tego na czym nam zależy – maile, telefon, internet, tv, komunikatory ect.

Nie da się osiągnąć sukcesu bez zdolności do skupienia się na jednym celu i wytrwałym dążeniu do jego realizacji. Koncentracja to nawyk, którego można się nauczyć. Ja codziennie tworzę listę zadań do realizacji, nadaje im priorytety i nie przestaje nad nimi pracować.  Do tej pory nie poznałem prostszego i efektywniejszego sposobu.

Gdy ustalisz, które zadanie jest najważniejsze od razu zacznij nad nim pracować. Nie myśl, po prostu działaj. Zdyscyplinuj się również do pracy aż do zakończenia zadania.

Ten prosty nawyk może potroić Twoja codzienną efektywność a co za tym idzie – szanse na odniesienie sukcesu.

 

6. Odwaga i podejmowanie ryzyka

Wiston Churchill jest autorem dosyć znanego cytatu. Powiedział kiedyś: „Odwaga to najważniejsza z ludzkich cech, jest bowiem gwarancją wszystkich pozostałych”.

Stworzenie i prowadzenie biznesu wymaga podjęcia pewnego ryzyka. Im większe przedsięwzięcie biznesowe tym większe ryzyko ale im wyższe ryzyko tym wyższa wygrana. Oczywiście biznes to nie hazard. Po prostu potrzebna jest odwaga, żeby zrezygnować z ciepłej posady i stałej pensji oraz być wynagradzanym jedynie za wartość którą tworzy się dla swoich klientów.

Jednym z wyników otrzymanych w badaniach o których wspominałem na początku było to, aby odważyć się postawić „pierwszy krok”w sprawach co do których obawiamy się podjąć decyzje. Zawsze trzeba zmusić się do podjęcia działań w których sukces nie jest gwarantowany. Potrzebna jest do tego odwaga, której nie posiada większość osób.

Odwaga jest również niezbędna aby w obliczu niepowodzeń wytrwać przy obranych działaniach. Jak powiedział kiedyś Ralph Waldo Emerson: „Wszystkie wielkie sukcesy są tryumfem wytrwałości”.

Przedsiębiorca to osoba, która jest w stanie podjąć ryzyko rozpoczynając nowe przedsięwzięcie, aby osiągnąć zysk. Podejmowanie ryzyka jest główna składową bycia przedsiębiorcą. Jestem przekonany, że co najmniej 80% ludzi nigdy nie będzie miało tego typu odwagi, by rozpocząć jakieś działania w dążeniu do nowego celu, przedsięwzięcia.

Podsumowując

  1. Potrzebujesz odwagi  by zacząć działać, opuścić strefę komfortu i zacząć realizować swoje cele (cel od marzenia różni właśnie działanie).
  2. Potrzebujesz odwagi by przejść przez wszystkie przeszkody i trudności, które napotkasz na drodze nie poddając się i w efekcie wygrać.

Rozwinięcie w sobie tych dwóch cech: szybkości rozpoczynania działań oraz wytrwałości w obliczu problemów, osiągniecie sukcesu będzie dużo prostsze.

 

7. Działanie i samodyscyplina

Istnieje prosty sposób na określenie potencjału dowolnej osoby – przedsiębiorcy, menedżera czy po prostu pracownika, w kontekście odniesienia sukcesu w biznesie. Określają go dwie cechy – działanie i samodyscyplina. Osoby, które odnoszą największe sukcesy to te które nieustannie działają, próbują nowych rzeczy, testują nowe strategie i wrażają w życie kolejne idee.

Często okazuje się, że przedsiębiorcy osiągają sukcesy w zupełnie innych dziedzinach i branżach, niż te w których rozpoczynali swoją przygodę z biznesem. Sukces ten zawsze jest wynikiem ciągłej, proaktywnej reakcji na zmiany, testowania nowych rozwiazań, rezygnowanie z nieefektywnych metod, nie poddawania się w obliczu niepowodzeń oraz ciągłe podejmowanie kolejnych prób.

Co ciekawe, osoby, które mogą pochwalić się największymi sukcesami (głównie przedsiębiorcy w kontekście finansowym) mają wspólne 3 cechy:

  1. Dużo się uczą, szybko rozwijają kompetencje.
  2. Ciągle próbują nowych rzeczy i nigdy się nie poddają
  3. i potrafią wytrwać w tym co robią dłużej niż konkurencja 🙂

Można z tego wywnioskować, że twoje szanse na odniesienie sukcesu dramatycznie wzrosną jeżeli tylko zwiększysz ilość rzeczy które umiesz, będziesz częściej je wdrażał i wytrwasz w tym dłużej niż obecnie. Czyste prawo prawdopodobieństwa.

Prosta ale nie koniecznie łatwa koncepcja – inaczej wszyscy bylibyśmy bogaci.