Polecenia i referencje sÄ… „krwiÄ…” każdego biznesu. Jednym z najważniejszych elementów zdobywania dobrze stargetowanych poleceÅ„ jest sprawienie, aby ten proces byÅ‚ prosty dla osób, które o nie prosisz. Aby z sukcesem zdobywać takowe musisz być precyzyjny w swojej komunikacji z klientem.

Jeżeli zdobywanie poleceń uczynisz jednym z głównych celi strategicznych Twojego biznesu, każda rozmowa będzie istotna. Na zawsze zmienisz sposób postrzegania rozmowy z klientem.

Na początek przestań mówić :
„Jeżeli przyjdzie Ci do gÅ‚owy ktokolwiek inny komu mogÅ‚yby pomóc moje usÅ‚ugi, wspomnij mu o mnie”,
ponieważ to prawie nigdy nie działa. Jeżeli o dziwo zadziała, to takie polecenie ma niską wartość a potencjalny klient nie wie czego się spodziewać po kontakcie z Tobą.

 

Żaden proces w biznesie nie może pracować w ciągły, niezawodny sposób, jeżeli nie realizuje przemyślanej wcześniej strategii. Wypróbuj moje podejście do nieprzerwanego zdobywania wartościowych poleceń.

 

 6 sposobów na zdobycie najlepszego źródła poleceń

 

  • WstÄ™pne planowanie

Zanim spotkasz siÄ™ z klientem – potencjalnym źródÅ‚em poleceÅ„, odrób pracÄ™ domowÄ… i sprawdź z kim jest on powiÄ…zany.

Wygoogluj go, sprawdź jego profil na linkedin, goldenline, profeo (ect) i pomyśl co inni ludzie, grupy i zainteresowania wnoszą w jego życie. Tak na prawdę na tym etapie  już z dużym prawdopodobieństwem możesz określić strukturę i miejsce w hierarchii organizacji swojego rozmówcy. Wiesz do jakich grup należy i czym się interesujesz oraz możesz przejrzeć jego znajomych w poszukiwaniu znanych Wam obojgu osób.

Przed każdym spotkaniem odpowiedz sobie na pytanie :

O co mógłbym zapytać tą osobę ze szczerym zainteresowaniem?

To jest jeden z najlepszych nawyków jeżeli chodzi o zdobywanie poleceń, ale również budowanie długoterminowych relacji.

 

  • SÅ‚uchaj uważnie

Przed każdym spotkaniem lub rozmową postaw sobie za cel poznanie od 1 do 3 nazwisk osób, które są dla Ciebie idealnym potencjalnym klientem.

Kiedy to zrobisz, zauważysz, że automatycznie zwracasz szczególną uwagę na wątki rozmów i tematy, które wcześniej mogłeś uznawać za nieistotne i nie powiązane z agendą Twojego spotkania.

Nie jest tajemnicÄ…,  że nie zawsze sÅ‚uchamy uważnie tego co mówiÄ… inni. Czasem samodzielnie podczas rozmowy klient potrafi wpleść kluczowe nazwiska lub inne przydatne wskazówki. Wystarczy tylko „Szczerze” go sÅ‚uchać.  Kiedy postanowisz uważnie przysÅ‚uchać siÄ™ rozmówcy , zaczniesz zauważać różne nazwiska, które sÄ… wspominane  w czasie rozmowy. To mogÄ… być nastÄ™pne osoby z którymi powinieneÅ› porozmawiać o swoim biznesie / produkcie lub usÅ‚udze.

 

  • Zadawaj inne pytania

Jeżeli mimo kilku rozmów ze swoimi klientami nadal nie wiesz jeszcze jacy ludzie znajdują się w życiu zawodowym i prywatnym swojego rozmówcy, zacznij zadawać inne pytania!  Pokieruj świadomie rozmową próbując się tego dowiedzieć. Pamiętaj, że odkąd zdobywanie poleceń stało się Twoim celem strategicznym rozmowa z klientem zaczyna być czymś więcej, niż tylko kolejną próbą sprzedaży, czy płytką formą budowania relacji.

Teraz jej celem jest identyfikacja konkretnych osób lub okazji dla Ciebie.

„Co lubisz robić?”

„Nad czym teraz pracujesz?”

Pozwól im szczegółowo odpowiedzieć na te pytania. Zmuszaj się do uważnego słuchania odpowiedzi. Jeżeli podczas rozmowy pojawi się coś, w czym jesteś w stanie pomóc powiedz o tym klientowi. Możesz wykorzystać technikę z punktu nr 5.

„Kto jest twoim idealnym klientem?”  -Ta otwierajÄ…ca kwestia powinna dać Ci przestrzeÅ„ na zadanie jeszcze kliku pomocniczych, drążących pytaÅ„.

„Jeżeli byÅ‚byÅ› mnÄ… i chciaÅ‚ od poczÄ…tku zbudować wielki biznes w tej branży, kogo chciaÅ‚byÅ› poznać (jakie osoby)?

Możliwości są nieograniczone.

Zastanów siÄ™ teraz chwile i stwórz dla siebie listÄ™ uniwersalnych 3 – 5 pytaÅ„, które możesz zadać nawet nowo poznanej osobie.

 

  • BÄ…dź bardziej dokÅ‚adny

Jeżeli nadal w czasie rozmów masz problem z identyfikacją następnego potencjalnego klienta, koniecznie musisz popracować nad pytaniami z ostatniego punktu. Ten problem jest oznaką zadawania najprawdopodobniej zbyt ogólnych pytań.

Zamiast pytać o 30 członków rodziny,  lepiej zapytać konkretnie o rodziców i partnerów.

Najlepszy przyjaciel to lepsza informacja niż dowolny kolega a najlepszy przyjaciel w pracy bije na głowę tuziny współpracowników.

„Z kim najbardziej lubisz, rozmawiać o XYZ (wstaw swój temat)?

Ja czÄ™sto pytam „W jaki sposób poszerzasz swojÄ… wiedzÄ™ biznesowÄ…?”

Właścicieli biznesów pytaj o ulubionych klientów, ulubionych podwykonawców i dostawców oraz ich źródła poleceń.

 

  • Historie, które siÄ™ pamiÄ™ta

Edukuj ludzi z którymi rozmawiasz o różnych typach prac, które wykonujesz poprzez dzielenie siÄ™ historiami. To przepotężny i najskuteczniejszy znany mi sposób na „sianie informacji” odnoÅ›nie Twoich usÅ‚ug, produktów i  zdolnoÅ›ci.

W czasie ogólnej rozmowy wpleć kilka historii o tym w jaki sposób pomogłeś innym osobą w rozwiązaniu podobnej lub innej sytuacji.

Celem tego zabiegu  jest usÅ‚yszenie w odpowiedzi:  „ooo, nie wiedziaÅ‚em, że siÄ™ tym zajmujesz, wiesz co może powinieneÅ› porozmawiać z …”

W mig staniesz się rozpoznawalny, w korzystny i samodzielnie zaprojektowany dla siebie sposób.

Możesz wzmocnić swoja historiÄ™ dodatkowym pytaniem na koniec „Czy kiedykolwiek spotkaÅ‚eÅ› jakaÅ› osobÄ™ w tej sytuacji?”.

Nazwij góra 3 wyrazami 5 głównych usług które świadczysz. Do każdej z nich wybierz jedną, najkorzystniejszą historię ze swojego doświadczenia ukazującą Twój udział w rozwiązaniu problemu.

 

  • Lista Idealnych Klientów

Tylko kilka osób odniosło korzyść z prezentowania listy swoich potencjalnych klientów innym w swojej sieci kontaktów. To mocno niedoceniany sposób, który jest w stanie oszczędzić Ci wielu tygodni pracy.

Jeżeli w swojej sieci kontaktów dysponujesz osobami z którymi udało Ci się zbudować lepszą relację (np. na poziomie wzajemnych przysług zawodowych), mrzesz wykorzystać ten fakt i spróbować skrócić drogę do skontaktowania się ze swoimi idealnymi klientami. Np:

„ChciaÅ‚em CiÄ™ zapytać o listÄ™ lokalnych biznesów, nad którÄ… pracujÄ™. (pokaż listÄ™) Czy masz obecnie kontakt z kimkolwiek z tej listy? Bardzo chciaÅ‚bym z nim porozmawiać o (wstaw dowolne) ponieważ pracowaÅ‚em z mnóstwem podobnych organizacji i wszystkie zamieniÅ‚y siÄ™ w owocne relacje.”

Stwórz listę idealnych klientów z konkretna nazwą, lokalizacja albo sytuacja życiową i osobistą. Przyda Ci się do wykorzystania tej techniki lub w codziennej pracy.

 

Jak widzisz, zdobywanie poleceń czy docieranie do idealnych klientów to tak na prawdę prosta sprawa jeżeli uczyni sie z niej świadomy cel strategiczny. Jeżeli tylko nad tym zapanujesz i świadomie ukierunkujesz rozmowy z osobami, które spotykasz na co dzień możesz dość szybko spodziewać się pozytywnych rezultatów.

Pamiętaj, musisz być po prostu konkretny i rzeczowy oraz przygotowany!

Sukcesów,
Marcin Sobociński